KARBON AYAK İZİ

Karbon Ayak İzi Karbon ayak izi, bireysel ve kurumsal faaliyetler sonucu atmosfere saldığımız karbondioksit miktarıdır.Karbon ayak izimizin artmasının en önemli nedeni; fosil yakıtların kullanımında meydana gelen artış, temel oksijen kaynağı olan ormanların gün geçtikçe azalması, hızlı nüfus artışı ve nüfus artışına paralel olarak tüketim hızının çoğalmasıdır. Bu etkiler küresel ısınma, iklim değişikliği ve bunlara bağlı olarak doğal yaşamın yok olması gibi sonuçlar meydana getirerek yaşadığımız dünyaya, doğal hayata ve çevremize geri dönülmez zararlar veriyor.

Bireysel olarak, market alışverişinde kullandığımız poşetler, üzerimizde bulunan parfüm ve deodorantlar ve farkında dahi olamadığımız daha birçok ayrıntı, bu kısacık zaman diliminde atmosfere bıraktığımız karbon ayak izi miktarımızı belirliyor. Bazı kurumların bir günlük rutini, binlerce insanın yıllarca ürettiği karbondioksit düzeyinde karbon ayak izi miktarına eşit olabiliyor; yapılan işin niteliğine göre değişkenlik göstermekle birlikte, en çok karbon ayak izinin kurumlar tarafından üretildiğini söylemek mümkün. Özellikle enerji ve akaryakıt temelli çalışan kurumların neden olduğu karbondioksit oluşumu çok ciddi boyutlara ulaşmaktadır.

Birincil ayak izi, kullandığımız otomobil, vapur, tren, uçak vs. enerji için kullanılan fosil yakıtlarını; ikincil ayak izi kullandığımız ürünlerin hammaddesi, üretimi, paketlenmesi, tüketiciye ulaşması, tüketilmesi ve geri dönüşüme kazandırılması gibi tüm yaşam döngüsünü içerir.